Badanie ginekologiczne jak wyglada film

Kolposkopia to absolutne ginekologiczne badanie diagnostyczne. Kolposkopy to narzędzia wykorzystywane przez ginekologów podczas badania – endoskopy posiadające możliwość wielokrotnego powiększania obrazu. Badanie podejmuje się w warunkach ambulatoryjnych.

Do spełnienia kolposkopii nie trzeba bardzo się przygotowywać. Przydatna jest natomiast wstrzemięźliwość płciowa na parę dni przed. Nie dokładnie też towarzyszyć go podczas krwawienia miesięcznego. Samo badanie nie jest wymagające a silna je wykonywać także u kobiet w ciąży.
Kolposkopia najczęściej budowana istnieje w sprawy, gdy cytologia daje niejednoznacznie wyniki. Pytanie to umożliwia na stosunkowo wczesną diagnostykę raka szyjki macicy (w tzw. stadium przedinwazyjnym). Jeśli rak uważa się w fazie rozwoju kolposkopia umożliwia weryfikację powstałych zmian.
Badanie kolposkopowe polega przede wszystkim na analiz części pochwowej szyjki macicy po jej wykazaniu się we wzierniku. Na jej powierzchni pojawiać się mogą bowiem duże zmiany, które są trudne do wykrycia podczas rutynowego badania. Najpierw ginekolog ogląda nabłonek płaski wielowarstwowy nierogowaciejący i gruczołowy, szczególnie przyciągając uwagę na ich możliwość. Tam powstają bowiem najgroźniejsze choroby. Później obraz poprawia się a dzięki wykorzystaniu zielonego filtra obserwuje podnabłonkową sieć naczyń krwionośnych. Na jej podstawie możliwe jest rozpoznanie charakteru powstałej zmiany. Drugi krok pytania to wartości kontrastujące powierzchnię nabłonka (np. próba z płynem Lugola i kwasem octowym 3%).
Kolposkopia, ze powodu na potrzebny sprzęt, jest badaniem stosunkowo drogim i musi doświadczenia ze karty służącego ją lekarza. Jest zawsze rzadko wykonywane, choć coraz częściej także w ramach działalności Narodowego Funduszu Zdrowia.