Choinka 5 metrow

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie idzie toż wątpliwości. Wszyscy albo przed świętami, albo w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej jeszcze ciastka oraz wyjątkowego rodzaju słodycze, które później najmłodsi z myślą podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka istnieje historia choinki i czemu jest naprawdę ważna w świątecznej tradycji?

Jest mnóstwo teorii, które wspominają o tym, skąd dostała się tradycja świątecznego drzewka. Odpowiadam one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drewna w Edenie. Ale w chwila bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w terminie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie przenosząc się do nauki, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne złączenie się mężczyznę z Bogiem. System ten szybko rozpowszechnił się na pełen świat. Można to powiedzieć, że dzisiaj nie właśnie w Polsce, ale więcej również własnych krajach Europy natomiast w Ameryce na święta przystraja się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki papieru i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą jedynie na powierzchni ostatnich 30 lat można określić sporą przeróbkę w modzie choinkowej. Tak dlatego, dawniej bardzo często spotykanym zjawiskiem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były własnoręcznie wykonane łączone ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie były świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (jak można się łatwo domyślić, nie że było wtedy o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby stanowiły w decydującej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, oraz jako dodatek stanowiły tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie liczyły być stosowane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość stanów oraz kolorów świątecznych ozdób jest duża do opisania, chociaż w centralnej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i zieleni, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak toż gdy wszyscy, doświadczała nowości w grupie trendów zajmujących jej przystrajania. Jednak nie zamieniłoby się to, iż od momentu ubrania ważnej w sprawie choinki przez Luthera, sposób tenże bardzo dużo zakorzenił się w sztuce świątecznej oraz liczmy nadzieję, że nieprędko przeminie.