Choinka cwiczenia

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie oddaje więc wątpliwości. Wszyscy albo przed świętami, albo w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej zarówno ciastka oraz oryginalnego sposobie słodycze, które później najmłodsi z myślą podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która istnieje sprawa choinki i czemu istnieje właściwie ważna w świątecznej tradycji?

Istnieje sporo teorii, które zawiadamiają o tym, skąd zachowała się tradycja świątecznego drzewka. Przedstawiam one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drewna w Edenie. Ale w dość bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w czasie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie sprowadzając się do nauce, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne zetknięcie się mężczyzny z Bogiem. Sposób ten szybko rozpowszechnił się na pełen świat. Można wtedy powiedzieć, że aktualnie nie właśnie w Polsce, lecz też także zagranicznych krajach Europy i w Ameryce na święta przystraja się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

http://euro-fiskalne.pl/post/kasy-fiskalne-wieliczka.html

Obecnie odeszło się już od tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki dokumentu i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą wyłącznie na powierzchni ostatnich 30 lat można stwierdzić sporą zmianę w modzie choinkowej. Tak więc, dawniej bardzo często spotykanym zjawiskiem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były własnoręcznie wykonane łączone ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (jak można się łatwo domyślić, nie że było kiedyś o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby ubiegły w centralnej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, a jako dodatek miały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie brały być łączone ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość rozmiarów oraz kolorów świątecznych ozdób jest niemożliwa do określenia, chociaż w decydującej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i zieleni, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak samo jak wszyscy, była nowości w grupie trendów interesujących jej przystrajania. Przecież nie zmieniło się to, że od czasu ubrania pierwszej w spraw choinki przez Luthera, system ten znacznie dokładnie zakorzenił się w sztuce świątecznej i wynośmy szansę, że nieprędko przeminie.