Dlaczego warto pakowac prozniowo zywnosc

Każdego roku wyrzucane są setki ton żywności z powodu zepsucia. Dzieje się tak, ponieważ kupujemy więcej, niż jesteśmy w stanie spożyć. Tanim i łatwym sposobem, aby temu zapobiec, jest próżniowe pakowanie żywności.


Taki sposób przechowywania artykułów żywnościowych, posiada same zalety. Pozwala przedłużyć termin przydatności do spożycia wielu produktów spożywczych i gotowych dań, nawet kilkakrotnie. Pakowanie próżniowe chroni przed bakteriami i pleśnią, poza tym, jedzenie nie obsycha. Żywność dłużej zachowuje świeżość, smak, zapach i wartość odżywcze, a jej konsystencja nie zmienia się. Przechowywanie jedzenia zamkniętego próżniowo, pozwala lepiej planować zakupy i nimi zarządzać. Pakować można wszystkie produkty: mięsa, ryby, owoce, warzywa, sery, ciasta, gotowe dania.
Urządzenia do pakowania próżniowego, poza hurtowniami żywności, są z powodzeniem wykorzystywane w gospodarstwach domowych. Koszt takiej pakowaczki nie jest wysoki, waha się od niecałych trzystu złotych, do około dwóch tysięcy, w zależności od producenta. Pieniądze wydane na ten zakup szybko się zwrócą, ponieważ, dzięki pakowaniu w sposób próżniowy, żywność nie będzie już marnowana, a co za tym idzie, będzie się jej mniej kupowało, i każdego miesiąca można w ten sposób zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych.
Przy zakupie zgrzewarki próżniowej należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Najważniejszą jest to, aby dobrze odsysała powietrze, bo wtedy jest pewność, że folia dobrze przylega do produktu, i jest on przechowywany w sterylnych warunkach. Często bywa, że tanie modele, zamiast pompy próżniowej, posiadają wentylatorek, który ma wytwarzać podciśnienie. Takich urządzeń nie warto kupować. Inną dość istotną rzeczą, jest grubość worków. Im są grubsze, tym lepiej, bo grubsza folia jest bardziej wytrzymała na rozerwania, najlepiej jednak zakupić urządzenie, które pozwoli używać różne rodzaje woreczków do pakowania, a nie tylko takie, które narzuca producent. Moc i wydajność, także ma swoje znaczenie, bo im większa moc, tym urządzenie pracuje szybciej. Jest to ważne, jeżeli ma być wykorzystywane w sklepach, lub pakowania większych produktów. Niektóre urządzenia próżniowe zawierają dodatkowe akcesoria, pozwalające zamykać pojemniki próżniowe, lub słoiki.