Jak sie tlumi wybuch

Explosion suppression systems to system tłumienia wybuchu, który stanowi jeden z elementów całego systemu przeciwwybuchowego. Jest jedną z pierwszych faz obok membran do odciążania wybuchu oraz systemu izolowania wybuchu. System tłumienia wybuchu stanowi pewien rodzaj zabezpieczenia. Jest doskonałym sposobem dającym możliwość zabezpieczenia urządzeń, które są znacznie narażone na powstanie zapłonu czy też samego wybuchu.

comarch księgowośćProgram Księgowy Optima. Rozwiązania dla biur rachunkowych

Podstawowym zadaniem niniejszego systemu jest przede wszystkim tłumienie oraz zabezpieczanie przed powstawaniem bardzo wysokich ciśnień podczas wybuchu. Możliwość ta niezmiernie skutecznie pozwala zapobiegać powstawaniu szkód w instalacjach. Jednocześnie należy pamiętać, że przede wszystkim chroni życie oraz zdrowie pracowników. Tego typu rodzaje tłumienia wybuchu przeznaczone są do stosowania przede wszystkim w silosach, jednostkach filtracyjnych, zbiornikach ze sproszkowanymi substancjami, młynach, kruszarkach, mieszadłach, suszarkach oraz wielu innych urządzeniach.
System tłumienia wybuchu składa się z kilku elementów. Wymienić w tym miejscu należy przede wszystkim czujniki zarówno optyczne jak i ciśnieniowe. Poza tym system ten wyposażony jest w centrale sterujące oraz butle hrd posiadające czynnik gaszący. Dodatkowo częściami składowymi są dysze wykonane ze stali nierdzewnej lub innego materiału antykorozyjnego.
Omawiany system tłumienia wybuchu charakteryzuje się w głównej mierze tym, że pozwala na bardzo szybkie zadziałanie systemu. Jest niezmiernie niezawodny. Daje możliwość zmienności stosowania poszczególnych części składowych całego systemu. Ponadto można go zastosować zarówno na zewnątrz pomieszczenia jak i w jego wnętrzu. Ponadto może być zastosowany w przypadku zaistnienia materiałów toksycznych.
Cały system jest niezmiernie prosty w instalacji, ponadto jego transport nie rodzi większych problemów.
Podsumowując, chcąc zadbać o bezpieczeństwo zakładu pracy jak i samych pracowników należy zwrócić uwagę na systemy tłumiące wybuch.