Pompy ciepla odnawialne zrodla energii

Pompy chodzą do pełniejszej siły urządzeń, do tzw. przenośników cieczy. Działanie pompy liczy na przenoszeniu cieczy ze zbiorników położonych niżej, do zbiorników umiejscowionych niżej. Pompy są używane oraz do przetłaczania cieczy ze pojemników o ciśnieniu niższym, do zbiorników, które zajmują ogromniejsze ciśnienie.

Pompy mogą być urządzeniami bardzo złożonymi technologicznie, lecz oraz bardzo przystępnymi. Przenośnikiem cieczy może stanowić, np. czerpak do studni lub koło młyńskie.
Obecne pompy z wskazówki na swoją budowę mechaniczną są o dużo bardziej bogate. Aby pompa mogła prawidłowo pracować konieczne jest podanie jej działalności z zewnątrz. Niezbędnym elementem pompy zatem jest jej silnik.
Przy doborze pompy należy zwrócić szczególną opinię na jej wydajność, moc i wysokość podnoszenia lub duże ciśnienie. Moc pompy pragnie istnieć proporcjonalna do wysokości podnoszenia i wydajności. Należy zwrócić dodatkowo uwagę na kursy eksploatacji pompy a jej awaryjność.
Obecnie najprostsze są pompy przemysłowe. Stanowi bardzo wiele sposobów pomp przemysłowych. Najczęściej traktowane są pompy do wody. Natomiast pompy przemysłowe różnią się na: pompy beczkowe, pompy bocznokanałowe, pompy chemiczne, pompy chemoodporne, pompy do pompowania bentonitu i płuczki, pompy do ostatniej cieczy, pompy do hydrotransportu, pompy do igłofiltrów, pompy do nawadniania, pompy do obrazów i paliw, pompy do sądów, pompy do wody czystej, pompy do wody deszczowej, pompy do wody morskiej, pompy dozujące, pompy dwustrumienne, pompy głębinowe, pompy czyste i spożywcze, pompy krzywkowe, pompy kwasoodporne, pompy magnetyczne, pompy membranowe, pompy odwodnieniowe, pompy perystaltyczne, pompy samozasysające, pompy ściekowe, śmigłowe, śrubowe, pompy wałowe, wielostopniowe, wałowe, pompy z elastycznym wirnikiem także masa nowych sposobów.