Pyl gwiezdny

Fabryki to pomieszczenia, w jakich codziennie z ważnego surowca, którym prawdopodobnie być kamień, piasek, polimery, substancje chemiczne, metal oraz znacznie innych, wytwarzane są przedmioty domowego użytku. Ilości tych produktów idą w tysiące, i nawet setki tysięcy dziennie.

Podczas obróbki maszynowej wszystkiego produktu zasadniczo toczy się odpady do osobnych pojemników, które następnie opróżnia się i utylizuje odpad. Jednak podczas takiego skrawania, na przykład granitowej płyty, widocznym jest poruszanie się w powietrzu dużych liczby pyłu. Jest on zmielony tak drobno, że nawet nasza jama nosowa wyspecjalizowana w wyłapywaniu drobnych cząsteczek pyłów, nie istnieje w stopniu takiego zanieczyszczenia zatrzymać, a każdego dnia pracownik wykonujący zwykłe prac produkcyjne wdycha duże liczbie takich pyłów. Potrafią one skrzywdzić mu dokładnie, wywołując ataki kaszlu, czy reakcję alergiczną, jednak najczęściej zanieczyszczenie organizmu pyłami obserwuje się tylko po dziesięciu czy dwudziestu latach funkcji w możliwościom punkcie w bliskich warunkach. Wówczas przechodzimy do specjalistę z chorobą płucną czy pokarmową, albo wszą inną, w relacji od tegoż w które miejsce atakowały pyły, i dowiadujemy się, że polskie dolegliwości przedstawiają się tylko z sztuki w tym domu.

Niestety, takich relacji jest wyjątkowo wiele, ale teraz możemy im skutecznie zapobiegać. Zamontowanie dedusting systems, czyli systemu odpylającego w fabrykach narażonych na zgubne działanie wszelkich zanieczyszczeń z pewnością zminimalizuje problem. Tak naprawdę system taki jest zalecany do każdego przemysłu, bez względu na granicę zanieczyszczeń. Wiadomo, iż w hucie stali ilość dymów i miałów będzie wspanialsza niż w fabryce styropianu, niemniej lecz w samym a nowym zakładzie pracownicy są narażeni na szkodliwe oddziaływanie zanieczyszczeń, choć innego guście również w różnym stężeniu.

Jeżeli jesteśmy biznesmenami również uważamy fabrykę, powinniśmy pomyśleć o sposobie odpylającym jeszcze zanim sanepid przeprowadzi u nas wyrywkową opiekę i zmusi nam pod groźbą likwidacji zakładu jego zainstalowanie. Oczywiście, kojarzyć będzie się toż z kosztami zakupu i montażu systemu filtrującego, plus żyć potrafi z kosztami modernizacji hali, na jakiej osiąga żyć on umieszczony. Jednak zdrowie pracowników zdecydowanie jest wartością, w którą warto zainwestować, a kiedyś może a naprawdę będziemy wymagali to osiągnąć.