Rodzaje wylacznikow bezpieczenstwa

projektowanie instalacji odkurzaniaZobacz naszą stronę www

W budynkach użyteczności publicznej, a także na terenie różnych zakładów pracy powinny się znajdować wyłączniki bezpieczeństwa. Stanowią one przykład elementów dobrze działającej instalacji wczesnego ostrzegania, w tym zwłaszcza instalacji przeciwwybuchowej i przeciwpożarowej. Dzięki nim można uniknąć tragedii.

Wyłączniki bezpieczeństwa występują w wielu różnych rodzajach i mogą być zastosowane w wielu rożnych formach.

Na rynku dostępne są wyłączniki bezpieczeństwa z oddzielnymi zaworami, które z powodzeniem można wykorzystać zarówno w drzwiach przesuwnych jak i uchylnych. Można je montować na profilach lub na istniejącym wyposażeniu. Wyłączniki bezpieczeństwa z oddzielnymi zaworami nadają się również do osłon bezpieczeństwa. osłony mogą być zdejmowane, jednak w czasie pracy urządzenia muszą być prawidłowo zamontowane, gdyż ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa pracy urządzeń.

Wyłączniki pozycyjne z funkcją bezpieczeństwa wykorzystywane są w zakresie ochrony przeciwwybuchowej zarówno maszyn, jak i instalacji. Obowiązek ich stosowania wynika z przyjętych dyrektywy UE.

Kolejnym rodzajem są wyłączniki liniowe stopu awaryjnego. Wykorzystuje się do montażu w maszynach i urządzeniach, które nie mogą być zabezpieczone poprzez wykorzystanie zdejmowanych osłon maszynowych. Wyłączniki liniowe stopu awaryjnego w przeciwieństwie do wyłączników pozycyjnych mają możliwość wyzwolenia funkcji e-stopu na całej długości linki.

Rodzajem wyłączników bezpieczeństwa są również wyłączniki kontroli zbiegu taśmy i napięcia pasów. Stosuje się je w urządzeniach, które służą do przenoszenia materiałów. Ich zadaniem jest bieżące monitorowanie stopnia naciągnięcia pasa. W momencie właściwego naciągnięcia pasa wyłącznik jest załączony.