Schemat lejka w systemach crm

Istnieje popularne powiedzenie, że ktoś, kto nie planuje sukcesu, planuje porażkę. Skuteczne zarządzanie to nie tylko rozpisanie zadań i obowiązków dla poszczególnych ludzi lub zespołów. Niezwykle istotnie jest wykorzystywanie dostępnych nam danych – określających naszą firmę, jak również danych określających cały rynek, na którym funkcjonujemy.

Cyfryzacja parametrów zapewnia integralność danych i ułatwia analizę ich- nie tylko poprzez tworzenie zestawień. Ma jednak jeszcze jedno zadanie- może automatyzować procesy i skracać ich czas, a co za tym idzie- obniżać koszty funkcjonowania firmy. I tak właśnie pracują systemy CRM.
CRM (z angielskiego customer relationship management) to układ narzędzi i schematów postępowania w realizacji kontaktów z klientami. W najprostszym wykonaniu pokazuje, w jaki sposób z ogólnej masy kontaktów z naszymi odbiorcami wychodzą gotowe kontrakty. Rozwiązanie takie nosi nazwę lejka, gdzie z jednej strony szerokim strumieniem pojawiają się potencjalni klienci, a z drugiej strony wychodzą już sfinalizowane transakcje.

Systemy crm pokazują nie tylko konwersję aktywności sprzedażowych na faktyczną sprzedaż. Mogą nas zastąpić przy większości elementów, występujących w procesie sprzedaży. Wyobraźmy sobie transakcję, kiedy klient nabywa oferowany przez nas produkt, my wystawiamy fakturę z określonym terminem płatności. W dniu zapadalności faktury systemy crm mogą sprawdzić, czy na naszym koncie pojawił się wpływ, a jeżeli nie wygenerować odpowiednie zadanie dla departamentu sprzedaży i windykacji, które zostanie zamknięte dopiero w momencie zrealizowania płatności. Analogicznie zakończenie procesu sprzedaży może skutkować wystawieniem zamówienia dla naszych dostawców- zwolniło się miejsce w magazynie i należałoby je uzupełnić. Taka funkcjonalność sprawia, że osoby zarządzające firmą cały czas mają podgląd na ilość i stan realizacji zadań, mogą wiec odpowiednio planować dalszą sprzedaż lub zakupy do firmy. Uwalnia też pracowników od części pracy papierkowej i zbierania danych w kalendarzach i notesach.