Sprawozdanie finansowe zywiec 2014

Zmiany w uchwale o podatku VAT obowiązujące od 1 stycznia 2015 roku sprawiły, że kasy fiskalne broniły się obowiązkowym elementem stanowiącym bazę do rozliczenia działalności. Chociaż nie wszystka osoba zakładająca działalność gospodarczą musi być taką kwotę.

Zwolenia z celu posiadania kasy
Kasy nie są przydatne w sukcesu osób, których roczne obroty nie przekraczają 20 tysięcy złotych, przy czym obowiązek posiadania kasy dotyczy jedynie firm, które prowadzą sprzedaż na praca osób fizycznych oraz rolników. Jednocześnie firmy, które korzystają cel prowadzenia rozliczeń z zastosowaniem kasy, muszą ewidencjonować każdą transakcję, do której uzyskało po zakupieniu kasy. A firmy, które w toku roku przekroczyły ruchy w wysokości 20 tysięcy złotych, powinny rozpocząć ewidencjonowanie dochodów z zastosowaniem kasy po 2 miesiącach wynosząc od dnia, w jakim przekroczyli wspomniany limit. Kas finansowych nie muszą i być przedsiębiorstwa, które wykonują usługi edukacyjne, finansowe, ubezpieczeniowe oraz telekomunikacyjne.
Ulga za zakup kasy
Zakup kasy to koszt rzędu kilkuset złotych, jednak przedsiębiorca, który zakupi kasę fiskalną, może liczyć na przełom w wysokości do 90% wartości zakupu, przy czym wartość odliczenia nie może przekroczyć 700 złotych. Aby wziąć z takiego odliczenia, przedsiębiorca, który zakupił kasę fiskalną, musi zwrócić w domowym urzędzie skarbowym pisemne poinformowanie o korzystaniu z kasy zanim zacznie z niej otrzymywać, z prawdziwym określeniem miejsca użytkowania kasy z faktem zakupu kasy oraz zaświadczeniem o działaniu wymogów dotyczących urządzeń rejestrujących razem z ustawą o podatku VAT. Ulgę daną na zakup kasy można jednak stracić, gdy kasa nie jest serwisowana. Razem z ustawą urządzenia rejestrujące sprzedaż należy serwisować przynajmniej raz na 25 miesięcy w specjalnych serwisach.
Posiadanie kasy fiskalnej związane jest też z obowiązkiem przechowywania kopii wystawionych paragonów (przez 2 lata) oraz raportów dziennych, tygodniowych i miesięcznych (przez 5 lat), z końca roku rozliczeniowego, w którym stanowiły wręczone. Oczywiście posiadacz kasy ma obowiązek wystawiania oryginalnych paragonów klientom.