Stosunki miedzynarodowe 2003

symfonia downloadSage Symfonia | Systemy ERP | POLKAS

Kontakty międzynarodowe są niezwykle znane w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w powierzchniach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, a nie po kilku miesiącach, gdy wtedy pozostawało wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Jazdę na dodatkowy koniec świata nie zajmuje już lat, ale wystarczy tylko parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki i dzięki mediom – prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo nowych propozycji współpracy. Wyjazdy zagraniczne stawały się mocniejsze i dostępniejsze, oraz co wewnątrz tym chodzi – także bardzo częstsze. Obecnie bez kłopotu można dostać się na kolejny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie inna kultura i inne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot i można wylądować w Azji, w Afryce czyli na obcej wyspie. Zamienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po skończeniu strefy Schengen zniesiono większość możliwości w Organizacji Europejskiej i wszystek jej obywatel może swobodnie podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, która planuje uzyskać nowe rynki zagraniczne, wiele zyska na utrzymaniu odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Szczególnie poważne są w ostatnim przypadku tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może podbić targi międzynarodowe, bezpośrednio docierając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w naszej fabryce przebiegnie znacznie sprawniej w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać także spotkania polityczne na poziomie międzynarodowym. Obecność osoby, która zna daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To korzystne w dawnych negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zaważyć na szczęściu transakcji.