System operacyjny a system informatyczny

Wiele polskich spółek specjalizuje się w sprzedaży i budowaniu systemów informatycznych do prowadzenia punktami gastronomicznymi i hotelowo-gastronomicznymi. W relacji od sposobie prowadzonej działalności istnieją rozwiązania dla małego lokalu, jak i dla większej sieci restauracji. Rozwiązania będą dzielić się między sobą w zależności czy posiadamy do pracowania z   kawiarnią, pizzerią, restauracją hotelowej, oraz może z domem szybkiej obsługi. Organizmy do gastronomii cieszą się coraz szerszą popularnością. Coraz rzadziej możemy się z artykułem gastronomicznym jaki nie posiada żadnego oprogramowania wspierającego sprzedaż.

Jedną spośród najbardziej unowocześnionych aplikacji do zarządzania punktem gastronomicznym jest system POS. W długich miastach Polskich jest sieć autoryzowanych przedstawicieli. Dodatkowo oferują punkt serwisowy i obsługę zarówno jednostek lokalnych jak także takich, które w ramach indywidualnej struktury czy franczyzy mają znacznie punktów gastronomicznych na terenie całej Nasz.

Oto przykładowy model infrastruktury informatycznej dla jednostki gastronomicznej:

Jest on właśnie skonstruowany, aby elementy składowe umożliwiały użytkownikowi maksimum korzyści. Ich integracja i działalność na jednolitych bazach powoduje wzrost efektywności, polepszenie jakości obsługi klienta, łatwiejsze raportowanie i liczenie jednostki, niezależnie od tego, albo stanowi ostatnie jedna restauracja, bądź te sieć restauracji.

Na obecnym fragmencie celowo nie podamy firmy, na którym z programów oprzemy propozycję skierowaną do konkretnego kliencie. Przyjmijmy, że wyjście jest wsparte na zintegrowanym systemie, który umożliwi zarówno obsługę stanowisk kelnerskich czy barowych, jak i całkowite zarządzanie gospodarką magazynową. W zależności z realizacji pomysł może współpracować z terminalem dotykowym, a oraz z czytnikiem kart magnetycznych, bonem kelnerskim, wagą, drukarką bonów i rachunków, drukarką fiskalną, szufladą, dozownikiem napojów, itp. Wszytko działa pod systemem operacyjnym MS Windows, w budów lokalnej czy na poszczególnym stanowisku, używając standardowy sprzęt PC.