Wybuch metanu kwk slask

Górnictwo w swym końcu jest najpozytywniejsze na wszystkim świecie, a dodatkowo mimo metanowych pokładów węgla najbezpieczniejszym. Bezpieczeństwo osiągnięto przez użycie różnorodnych technik i zabezpieczeń, dzięki którym minimalizujemy możliwość zapalenia się czy wybuchu metanu.

https://www.tessa.eu/product/przepustnice-motylkowe przepustnice motylkowePrzepustnice motylkowe - TESSA - Biuro Inżynierskie

Chcąc uniknąć wybuchu metanu, minimalizujemy występowanie czynników go zapalających, których mówienie możemy ograniczyć poprzez zastosowanie odpowiednich urządzeń. Na sytuacje kopalni lub do granicy czy do przodka musi być zawarty prąd zasilający kombajny i przenośniki transportujące urobek. To tak na skutek wytworzenia się iskrzenia uszkodzonych kabli, czy wytworzenie się łuku elektrycznego, podchodzi do zapalenia i wybuchu metanu. Stąd oraz we całych urządzeniach elektrycznych używana jest dodatkowa ochrona przeciwwybuchowa (explosion protection. Dzięki takiej ochronie podawanej w tych ludzi urządzeniach oraz maszynach minimalizujemy przedostanie się potencjału elektrycznego do miejsca metanowego dzięki czemu w razie awarii nie dotrze do tragedii. Górnicy elektrycy idący na sytuacje kopalni są specjalnie szkoleni z poziomu ochrony przeciwwybuchowej i ognioszczelności tak, żebym mogli oni bezpiecznie dla siebie również wyjątkowych pracowników dołowych wykonywać osobistą działalność. Każdy elektryk dołowy raz na pięć lat musi brać start w takim szkoleniu zakończonym egzaminem, dzięki dlaczego jego informacja zostanie odświeżona oraz zapozna się z pozostałymi przepisami oraz systemami osiągnięci ognioszczelności i przeciwwybuchowości.Ochrona przeciwwybuchowa i ognioszczelność jest wtedy istotnym składnikiem zwracanym na dowolnej kopalni, dzięki czemu minimalizowane jest zagrożenie wybuchem metanu.