Zmiana stanowiska a badania lekarskie

Seksuolog - pierwsze wystąpienie w jego gabinecie zazwyczaj prezentuje się stresogennym wydarzeniem, lecz odkładanie decyzji o wizycie że posiadać złe skutki. Wiele osób tracących na zaburzenia połączone z działaniem seksualnym czeka w toku poradę u specjalisty, częstokroć zwlekając z obecnym nawet wiele lat. Nie jest zatem poważne rozwiązanie, bowiem nie dość, że nie rozwiązuje problemu, zatem w smaku może sprawić eskalację dysfunkcji. W branży seksuologii uważają się zatem wszelkie aspekty skojarzone z płciowością człowieka w warstwie fizycznej, ale omawiana dziedzina porusza również sprawy dotyczące ludzkiej dusze i emocjonalności. Seksuolodzy w wysokim mieście (takim jak Kraków) są dostępni praktycznie od ręki, wystarczy tylko zasięgnąć języka w wyszukiwarce. Zaburzenia funkcji seksualnych, obiekcje odnośnie własnej orientacji czy tożsamości seksualnej lub zmagania związane spośród jej pomocą ze strony środowiska społecznego, to najpopularniejsze zmartwienia pacjentów komunikujących się do seksuologa. Dyskomfort połączony z komplikacjami dotyczącymi życia prywatnego miewa diametralny pomysł na prostą egzystencję, a nie wolno bagatelizować niepokojących nas objawów.

Pomimo wszechobecności seksu w środowiskach, grupa ludzi nadal wstydzi się otwarcie rozmawiać na tematy połączone z swoją seksualnością. Z tegoż sensu mnóstwo osób przechodzi w milczeniu z początku licznych kłamstw, przeinaczeń, stereotypów oraz błędnych przekonań dotyczących seksu i płciowości. Spotkanie z seksuologiem ukazuje się więc możliwością do zmierzenia się z znanymi najbardziej trudnymi problemami i ułatwia ich efektywne rozwiązanie. Bez powodu na ważną specjalizację danego seksuologa (albo to psychiatra, ginekolog lub internista) przed inicjacyjną wizytą trzeba przygotować się psychicznie do dania szczegółowego wywiadu. Jego obiektem jest możliwie najbardziej kompletne zrozumienie przez specjalistę martwiącego nas zagadnienia, uwzględniając przy tym jakieś aspekty biologiczne, medyczne, psychologiczne i społeczne. Rzetelny seksuolog powinien zadawać pytania dotyczące stanu zdrowia, samopoczucia psychicznego, przeszłych i ważnych związków intymnych, orientacji seksualnej i identyfikacji płciowej, rozwoju seksualnego, punktu spoglądania na temat seksu oraz dotychczasowych badań w obecnej sprawie.

Należy sobie uświadomić, że jak pacjent jesteś prawo żądać od seksuologa przestrzegania Twoich praw seksualnych, czyli spodziewać się ze części lekarza: wyrozumiałości, życzliwego traktowania, kultury osobistej, bezstronności światopoglądowej, akceptacji umiejętności i tożsamości seksualnej, poszanowania granic intymności psychofizycznej oraz udzielenia dostępnych dla Ciebie informacji. Dalszym ciągiem diagnozy seksuologa następującym po problemie będzie badanie somatyczne dokonane przez specjalistę z branże pokrewnej (tj. ginekolog w sukcesu osób bądź urolog w wypadku mężczyzn), aczkolwiek możliwe istnieje zarówno badanie psychologiczne, liczące na uzupełnieniu odpowiedniego kwestionariusza lub testu. Seksuolog może również zasugerować skierowanie do zrealizowania badań biochemicznych i hormonalnych krwi, czyli pomiaru poziomu glukozy i cholesterolu albo progesteronu i estrogenu czy testosteronu. Musimy odpowiedzieć sobie sprawę, iż pragnienia seksualne przylegają do kategorii potrzeb fizjologicznych, i ich wynagrodzenie stanowi samotnym z niezbędnych elementów nadającym życiu sens.